منو

آیت الله علیمرادی نماینده مردم کرمان در مجلس خبرگان رهبری در گفت و گو با ایستار: هر چه ملت قوی تر حضور پیدا کند مجلس قوی تر خواهد شد

۰۱ اسفند ۱۳۹۸

سرویس سیاسی ایستار/ علیرضا شهریاری: تا برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی زمانی نمانده است. حضور و مشارکت حداکثری اصلی محوری در اندیشه های مقام رهبری است. از این رو با آیت الله دکتر علیمرادی به گفت و گویی کوتاهی به اهمیت حضور در انتخابات پرداختیم. مشروح مصاحبه را در ادامه بخوانید:

ما زمان زیادی تا  حماسه بزرگ انتخابات نداریم، استان کرمان چگونه باید حماسه بزرگ انتخابات را به وجود بیاورد؟

پیشاپیش انتخابات دوم اسفند 1398 به رهبر عزیز و ملت ایران تبریک عرض می کنم و از خدای متعال درخواست می کنم همه ملت در این صحنه امتحان بزرگ الهی که درمحضر شهدای ما به ویژه شهید سرافراز سربلند سپاه اسلام حاج قاسم سلیمانی همه سربلند باشند . فرمایشات مقام معظم رهبری همیشه راهگشا است درهمه مسایل به ویژه در مسائل انتخابات. در باره انتخابات اخیر که انتخابات مجلس شورای اسلامی  فرمایشات بسیار ارزشمندی در این باره فرمودند به ویژه سخنان اخیرشان در 29 بهمن در دیدار با مردم آذربایجان. ایشان سخنانی جامع قاطع و راهگشا بیان فرمودند یقین دارم به فضل خداوند مردم شریف ایران فرمایشات ایشان را نسب العین قرار می دهند و نکاتی را ایشان فرمودند مد نظر قرار خواهند داد.

طبق فرمایش مقام رهبری مجلس قوی حلال مشکلات کشور خواهد بود چه ویژگی برای شکل گرفتن مجلس قوی باید وجود داشته باشد؟

اجازه دهید فراتر از سوال شما با محوریت فرمایشات مقام رهبری پاسخ خواهم داد. فرمایشات ایشان در مورد انتخابات را می شود در سه محور مورد مطالعه قرار داد یک محور جایگاه انتخابات خواهد بود محور دوم ضرورت شرکت آحاد ملت در انتخابات و محور سوم چگونگی انتخاب کردن و چه کسانی را انتخاب کردن است در هر سه محور مطالب بسیار دقیق و حکیمانه و راهگشایی فرمودند. در محور اول که نقش و جایگاه انتخابات در نظام اسلامی به ویژه  انتخابات اخیر، تعابیری که در فرمایشات اخیر ایشان بود تا جایی که اطلاع دارم سابقه نداشت. تعبیر این است که انتخابات جهاد عمومی است. این تعبیر در مورد انتخابات را به خاطر ندارم. یعنی جهاد همه آحاد ملت یعنی همه آحاد ملت در صحنه انتخابات مواجه اند با دشمنی که در حال مبارزه با ملت است و ملت باید با همه جد و جهد خود در این میدان قدرت نمایی کند، مبارزه کند و دشمنی که در میدان است دشمن را از صحنه خارج کند. تعبیر جهاد همین است .

جهاد هم عمومی است گاهی جهاد ویژه گروه خاص است. مانند گروه نظامی یا جهاد اقتصادی که مختص میدان داران اقتصادی است گاهی جهاد فرهنگی مختص اهل مطالعه و کسانی که با فرهنگ سرو کار دارند و اهل تاثیر گذاری هستند ولی این جهاد جهاد عمومی است یعنی همه آحاد ملت به عنوان یک میدان جهاد باید حضور داشته باشند این یک تعبیر بی سابقه ای بود که ضرورت حضور همه آحاد ملت در صحنه انتخابات نشان میدهد جهاد است .

نکته دوم درباره اهمیت و جایگاه انتخابات فرمودند انتخابات مایه تقویت کشور است مجلس قوی. مجلس یکی از ارکان نظام است. قوت کشور و نظام و قوت ارکان و رکن قانون گذاری و نظارت بر اجرای قانون است. همه ارکان نظام باید قوی باشند برای ایران قوی الان ملت ایران می خواهد درباره یکی از ارکان این کشور تصمیم بگیرد وقتی که همه شرکت کنند این رکن با قوت شکل می گیرد نه با ضعف، یک مجلسی که پشتوانه حداکثری آرای ملت را داشته باشد به مراتب قوی تر از مجلسی است که به سطحی از ملت متکی باشد. البته قوت مجلس یک بخشی مربوط به حضور همگانی است بخش دیگری مربوط به انتخاب شوندگان است که در ادامه عرض می کنم

مقام معظم فرمودند مجلس قوی می تواند  در مقابل دشمن بایست. با وضع قوانین مناسب با هدایت دولت به سمت مطلوب و مقصود حرکت کند. در مبارزه با دشمن اگر فهم بالایی داشته باشیم کشور را مصونیت می دهد. هر چه ملت قوی تر حضور پیدا کند مجلس قوی تر خواهد بود

تعبیر دیگری درباره اهمیت انتخابات فرمودند و این استکه این نظام اسلامی نظام آبرومندی است آبروی این نظام به اسلامیت آن است و آبروی این نظام به مردمی بودن آن است. نظام آبرومند نظامی است که متکی به فکر و اندیشه اسلامی باشد و متکی بر مردم باشد نه متکی بر چهره ای خاص.  برخی نظام ها بی هویت ، بی آبرو و بی محتوا هستند متکی بر قدرت و ثروت و گروه های خاص است ولی نظام مقدس اسلامی نظامی آبرومند و به لحاظ فکری و مبنایی متکی به وحی و به لحاظ این جهانی متکی به همه ملت است نه قشر خاص. حالا که چنین نظام آبرومندی داریم یکی از میدان های که آبرومندی این نظام را به رخ همه جهانیان می کشاند همان مسئله انتخابات با شکوه است. ملت عزیز ایران و مردم نجیب کرمان برای اینکه آبرومندی نظام را به رخ دوست و دشمن بکشند حضور با شکوه دارند

برخی به دلیل مشکلات بحث تحریم انتخابات و یا مشارکت پایین را مطرح می کنند. در این خصوص مقام رهبری چه اشاراتی داشته اند؟

مقام معظم رهبری می فرمایند که نیت های شوم و نقشه های پلیدی برای این نظام و ملت کشیده اند و می خواهند ببینند نقشه هایشان اثر کرده است یا نه ؟ مسئله تحریم گسترده و به تعبیر خودشان فلج کننده را مطرح کردند. پول دادند خرج کردند، رسانه هایی فعال کردند و مزدورانی خریدند، کارها و نقشه های کشیدند و حالا منتظرند ببینند فعالیت هایشان اثر کرده یا نه. اگر ببینند اثر کرده امیدوار می شوند و ادامه می دهند و اگر ببینند اثر نکرده مایوس و زمین گیر می شوند حضور آحاد ملت یکی از آثارش این است که همه این نیت های شوم و نقشه های پلید را برآب می کند. همه حضور پیدا خواهند کرد تا به صهیونیست ها و آمریکای جنایتکار و مستکبران پلید نشان بدهند که نقشه هاتون برآب شد ما یوس و ناامید شوید و دست بردارید از نقشه علیه این ملت

نکته دقیق آقا این است که فرمودند اگر درست در این انتخابات حاضر شویم و درست انتخاب کنیم علاوه بر همه این امتیازات می تواند منشا تحول باشد می تواند انقلابی در انقلاب باشد. می تواند یک رویش و یک زایش باشد. یک حرکت رو به جلو و ارتقا دهنده باشد اگر درست عمل کنیم انتخابات این طور اثری دارد. همانطور که 22 بهمن مردم انقلاب کردند و تحول ایجاد کردند و ملت ارتقا پیدا کرد، در متن انقلاب هم می شود گام های تحولی و ارتقایی برداشته شود یکی از این انتخابات است . می توان گفت جهادی است که همه واجد الشرایط ها وظیفه شرعی دارند تا حضور پیدا کنند. چون مایه تقویت کشور است هر کسی که کشور و ملیت خود را دوست اونهم وظیفه دارد ولو اینکه به عنوان کسی که به این مسئه حکم شرعی نگاه نکند به عنوان کسی که وظیفه ملی نگاه کند اون کسی که انقلابی است به عنوان وظیفه انقلابی نگاه کند جدا از همه اینها یک حق انسانی است جدای از وظیفه شرعی ملی و انقلابی یک حق انسانی و مدنی است که هر انسانی که شهروند این کشور است این حق را را باید انجام دهد با حضور در انتخابات حق خود را احقاق کند اینها همه موجب می شود همه آحاد ملت در انتخابات حضور پیدا کنند.

مقام رهبری بر ویژگی جوان بودن و جوانگرایی تاکید دارند به ویژه در گام دوم انقلاب. این ویژگی چگونه باعث تقویت و قوی تر شدن مجلس می شود؟

مقام رهبری اعتقاد دارند که نقش جوانان در انقلاب اسلامی در آغاز آن نقش بی بدیل و برجسته ای بوده است. در مسئله انتخابات و نمایندگی مجلس شورای اسلامی هم نقش جوانان را برجسته کردند و فرمودند باید مجلس ترکیبی باشد از جوانان و افراد باتجربه. هر دو لازم است. آقا در جایی فرمودند این که ما می گوییم جوانگرایی برای حذف افراد کاردان و مسن نیست هر دو باهم باید باشند جوان ها کنش گر اصلی و پیش ران و حرکت دهنده به جلو و خطر پذیر هستند و نقش جوان این است هم در دولت و هم در مجلس در هر بخش هایی از بخش ها نقطه حرکت کنش گرانه و فعالانه و پیش رونده متوجه جوان هاست در کنارش آدم هار مجرب و کار کشته باشد وابسته به مقام و دنیا نباشد در دل امیدی به بیگانه نداشته باشد متکی به خود و نفش و ملت باشد همیشه در همه دوره ها جوانان تحول آفرین بودند دفاع مقدس ما مبتلا به بن بست بود جوانان دفاع مقدس را از بن بست بیرون آوردند. نشدنی ها را شدنی کردند نشدنی هایی که در تاریخ جنگ های عالم سابقه نداشت شدنی کردند در همه میدان ها از جمله میدان علم و فناوری ، انرژی هسته ای دست ما را در همه میدان ها بسته بودند جوانان دست ملت را باز کردند اعتقاد داریم که در مجلس شورای اسلامی هم حضور جوانان مومن و شجاع علمی کارامد و خطر پذیر انقلابی می تواند با اصلاح قوانین ناب و نظارت بر حسن اجرای قوانین منشا تحولی برای کشور شود برای نظام و بار دیگر این ملت در محضر پروردگار و اولیاء و روح مطهر امام و شهدا


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =

مطالب مرتبط
مطالب پیشنهادی

فرماندار رفسنجان؛ سوخت جهت مقابله با سرمازدگی باغات پسته تخصیص یافت

فرماندار رفسنجان از تخصیص سوخت جهت مقابله با پدیده سرمازدگی ِ پیش رو خبر داد و گفت: باغداران می توانند به جهاد کشاورزی مراجعه و با ثبت نام در سامانه " سدف " این سهمیه را از شرکت پخش فرآورده های نفتی دریافت کنند.

۱۰ فروردین ۱۴۰۲

هشدار سرپرست بیمارستان حضرت علی بن ابیطالب (ع): همشهریان پروتکل های بهداشتی را جدي بگیرند

سرپرست بیمارستان حضرت علی ابن ابیطالب (ع) نسبت به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در شهرستان رفسنجان وعدم رعایت پروتکل های بهداشتی هشدار داد.

۰۹ فروردین ۱۴۰۲

حضور استاندار کرمان در مناطق سیل‌زده جیرفت

استاندار کرمان صبح امروز 9 فروردین جهت بررسی وضعیت و میزان خسارت سیل در مناطق سیل‌زده جیرفت حضور یافت.

۰۹ فروردین ۱۴۰۲

دستگیری قاچاقچیان موادمخدر در رفسنجان

جانشین انتظامی شهرستان رفسنجان دستگیری قاچاقچیان موادمخدر در رفسنجان خبرداد.

۰۹ فروردین ۱۴۰۲

تــکذیــب دروغ بزرگـــ جــــلالــی

جریمه ۵۰۰ هزار تومان تا ۳ میلیارد تومان بدحجاب‌ها و... تکذیب شد.

۰۸ فروردین ۱۴۰۲

توقیف ۲ دستگاه تانکر حامل ۶۰ هزار لیتر سوخت قاچاق در محور رفسنجان_کرمان

جانشین فرمانده انتظامی استان کرمان از توقیف ۲ دستگاه تانکر حامل ۶۰ هزار لیتر گازوئیل قاچاق در محور کرمان_رفسنجان خبر داد.

۰۸ فروردین ۱۴۰۲

حضور بانوان رفسنجانی در ورزشگاه ده هزار نفری شهدای مس در فصل آینده/اعلام زمان فروش بلیط دیدار دو تیم فوتبال مس رفسنجان و پرسپولیس تهران

معاون روابط عمومی و رسانه باشگاه فرهنگی ورزشی مس رفسنجان عنوان کرد:در فصل آینده شاهد حضور بانوان در ورزشگاه ده هزار نفری شهدای مس رفسنجان خواهیم بود.

۰۸ فروردین ۱۴۰۲

افزایش جوايز نقدي تورنمنت «طلاي كوير»

با توجه به استقبال فوتساليست هاي رفسنجاني، جوایز نقدی مسابقات فوتسال جام رمضان «طلاي كوير» از ١١٠ ميليون تومان به ١٣٠ ميليون تومان افزايش یافت .

۰۷ فروردین ۱۴۰۲

رونمایی پوستر و قرعه کشی مسابقات «طلای کویر»

آئین رونمایی پوستر رسمی و قرعه کشی مسابقات فوتسال جام رمضان «طلای کویر» برگزار شد.

۰۷ فروردین ۱۴۰۲

پایان کار باند سارقان منزل در رفسنجان

درپی وقوع چند فقره سرقت منازل در شهرستان رفسنجان پلیس آگاهی پس از کنترل دوربین های مداربسته اطراف محل سرقت، دو سارق سابقه دار را شناسایی و طی یک عملیات غافلگیرانه سارقان را دستگیر کرد.

۰۵ فروردین ۱۴۰۲
تامبلر فیسبوک توییتر اینستاگرام خبر خوان rss vk
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.