منو

تحرکات اخیر آمریکا در عراق چه اهدافی را دنبال می کند

به گزارش ایستار به نقل از تسنیم واشنگتن در حالی عقب نشینی نیروهای نظامی و سیاسی آمریکایی در عراق را به گسترش ویروس کرونا و حفاظت از امنیت اتباع خود مرتبط دانسته که بخشی از این نیروها در دو پایگاه تجمع کرده‌اند و وضعیت مقابله با این ویروس در آمریکا نیز بحرانی است. آمریکا طی روزهای اخیر دست به اقداماتی در عرصه میدانی عراق زده که قابل توجه و تامل است که در بخش زیر به آنها اشاره میشود.

۱۲ فروردین ۱۳۹۹

به گزارش ایستار به نقل از تسنیم واشنگتن در حالی عقب نشینی نیروهای نظامی و سیاسی آمریکایی در عراق را به گسترش ویروس کرونا و حفاظت از امنیت اتباع خود مرتبط دانسته که بخشی از این نیروها در دو پایگاه تجمع کرده‌اند و وضعیت مقابله با این ویروس در آمریکا نیز بحرانی است. آمریکا طی روزهای اخیر دست به اقداماتی در عرصه میدانی عراق زده که قابل توجه و تامل است که در بخش زیر به آنها اشاره میشود.

تحویل پایگاه هوایی القیاره و قائم

پنجشنبه هفته گذشته «مایلز کاگینز» سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضدداعش در توئیتی نوشت: فرماندهی نیروهای ائتلاف مقرهای این ائتلاف در پایگاه‌های عراق را به وزارت دفاع تحویل می‌دهد و صدها سرباز و مستشار نظامی، عراق را موقتاً برای حفظ سلامتی خود از ویروس کرونا ترک می‌کنند. در همین راستا، این ائتلاف پایگاه هوایی «القیارة» در جنوب موصل در استان نینوی را به نیروهای امنیتی عراق تحویل داد.

پایگاه نظامی قائم در الانبار نیز در همین راستا از 10 روز پیش تخلیه شده و در اختیار نیروهای عراقی قرار گرفته بود.

روز چهارشنبه نیز اعلام شد که نیروهای فرانسوی به دلیل حفاظت از خود در مقابل شیوع کرونا، عراق را ترک کرده اند. خارج کردن نیروهای سیاسی

روز جمعه نیز سفارت آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: نظر به شرایط امنیتی و اقدامات محدود کننده سفرها در نتیجه شیوع ویروس کرونا، وزارت امور خارجه دستور ترک کارمندان دولت آمریکا در سفارتخانه این کشور در بغداد، مرکز حمایت دیپلماتیک در این شهر و کنسولگری آمریکا در اربیل را صادر کرده است.

سفارت آمریکا ضمن درخواست از شهروندان خود برای ترک عراق در سریع‎ترین زمان ممکن، عنوان کرد: این سفارتخانه در بغداد به روی مراجعان بسته است و شهروندان آمریکایی مقیم اقلیم کردستان که نیازمند خدمات اضطراری هستند، میتوانند به پست‌های الکترونیک مربوطه مراجعه کنند.

عقب نشینی از پایگاه K1

امروز نیز رسانه‌های کردی اعلام کردند که نیروهای آمریکایی در حال تخلیه پایگاه K1 هستند و این احتمال وجود دارد که مقصد بعدی نظامیان آمریکایی، پایگاه «حریر» در استان اربیل باشد. منابع نظامی در همین راستا اعلام کردهاند که نیروهای آمریکایی از پایگاه الحبانیه و کاخ‌های ریاست جمهوری در موصل خارج نیز خواهند شد.چرا عقب نشینی؟

عقب نشینی‌ها و تجمیع نیروهای آمریکایی در پایگاه‌های عین الاسد و حریر و همینطور خارج کردن نیروهای سیاسی از بغداد و اربیل و نیز اخطار خروج اتباع آمریکایی از عراق به دلیل ویروس کرونا در حالی که وضعیت مقابله با کرونا طبق اعلام رسمی سازمان بهداشت جهانی که عراق را سومین کشور موفق در مقابله با کرونا اعلام کرده جای تامل است.

این در حالیست که اولاً اگر قرار به مقابله با کرونا بود نیروهای آمریکایی به جای تمرکز در 2 پایگاه باید به کشور خود بازمی‌گشتند و در ثانی وضعیت مقابله با شیوع کرونا در خود آمریکا بسیار نامطلوب بوده و این کشور در حال ورود به یک بحران تمام عیار است، بطوری که 125 هزار نفر از جمعیت مبتلا به ویروس کرونا در آمریکا بوده و روزانه حدود 20 هزار نفر در این کشور به کرونا مبتلا می‌شوند.

نکته مهمتر اینکه باید در نظر داشت که 2 پایگاه عین الاسد و حریر به نسبت سایر پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق از امنیت به نسبت بالاتری برخودار بوده و سامانه پدافندی پاتریوت برای آنها در نظر گرفته شده تا از حملات احتمالی مصون بمانند.

کارشناسان عراقی چه می‌گویند؟

«هشام الهاشمی»، کارشناس امنیتی عراقی، در این خصوص عنوان می‌کند که آمریکایی‌ها تصمیم گرفته‌اند که از پایگاه‌های نظامی‌ای که وضعیت امنیتی شکننده‌ای دارند و پناهگاه‌های امن در آنها وجود ندارد خارج شوند.

او می‌گوید که پایگاه‌های القائم و القیاره چنین وضعیتی داشتند و در آینده نزدیک نوبت به پایگاه بسمایه در جنوب بغداد خواهد رسید. تمرکز نیروهای آمریکایی در پایگاه‌های بزرگ مانند عین الاسد به علت آن است که این پایگاه‌ها با تجهیزات پیشرفته‌ای از جمله سامانه‌های دفاعی پاتریوت حفاظت می‌شوند.

حشد الشعبی چه میگوید؟

گردان‌های حزب الله عراق در این خصوص با اشاره به مشکوک بودن وضعیت و اقدامات آمریکا طی بیانیه ای آورده است: طی روزهای اخیر، موج رسانه‌ای روانی آمریکا تشدید شده که این کمپین‌ها به منزله بسترسازی برای یک طرح آمریکایی است که متمرکز بر انجام هلی برن و در کنار آن، حمایت زمینی و پشتیبانی آتش از سوی جنگنده‌هایشان در حمله به پایگاه‌های دستگاه‌های امنیتی و حشد شعبی و مقاومت اسلامی است و در این اقدام آمریکا، یک دستگاه نظامی عراقی و نیز یک دستگاه امنیتی نیز مشارکت دارد.

این طرح آمریکا زیر ساخت‌های اساسی کشور عراق را در معرض خطر قرار می‌دهد و به صلح داخلی آسیب می‌رساند. اطلاعاتی که ما در اختیار داریم، باعث می‌شود که به صورت جدی با این طرح با توجه به خطرات و پیامدهای آن برخورد کنیم.

رزمایش گردانهای حزب الله عراق

گردان‌های حزب الله عراق طی روزهای گذشته نیز اقدام به برگزاری یک مانور نظامی در منطقه جورف النصر در نزدیکی بغداد کرد که در آن 4 طرح مقابله با هلی برن هوایی، جنگ در مناطق جنگلی، جنگ در منطقه شهری و تعرض زمینی را به اجرا گذاشت. آمریکا در پی حمله به حشد الشعبی؟

روزنامه «نیویورک تایمز» چندی پیش به نقل از چند مقام دولتی و نظامی آمریکایی گزارش داد که در جریان جلسه روز 19 مارس در کاخ سفید، دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور برای اجرای حمله به نیروهای مورد حمایت ایران در عراق دستوری صادر نکرده اما به پنتاگون اجازه داده به تهیه نقشه نظامی برای چنین عملیاتی ادامه دهد.

همچنین «مارک اسپر»، وزیر دفاع آمریکا، نیز اجازه لازم برای برنامه ریزی برای حمله و تعیین نقشه‌های لازم برای آن را صادر کرده تا رئیس جمهوری آمریکا همه گزینه‌های لازم برای واکنش به «گروههای نظامی عراقی وابسته به تهران» را داشته باشد.

مارک اسپر در نشستی که روز 12 مارس با نمایندگان کنگره داشت نیز درباره وضعیت پایگاه نظامی التاجی در عراق گفت: به مناسبتهای مختلف دست کم 107 راکت از سوی گروههای شبه نظامی شیعه به پایگاه التاجی پرتاب شده است. ما خیلی خوب میدانیم که چه کسانی این حملات را انجام دادهاند و در موقع مناسب تکلیف آنها را روشن می‌کنیم. خوب دقت کنید! ما می‌خواهیم کار را یکسره کنیم، بنابراین به عاملان حتماً پاسخ قاطع خواهیم داد.


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + شانزده =

مطالب مرتبط
ایتا سروش بله تلگرام اینستاگرام
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.