منو

جنگل قائم و روسیاهی مسئولان کرمانی

همین که در 30 سال گذشته، به جای گسترش و توسعه جنگل قائم، قبرستان کرمان را در دامنه تاریخی شیوشگان که محل تولد شهر کرمان است را توسعه و گسترش دادید خود خیانت و روسیاهی است

۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۹

سرویس اجتماعی ایستار/ یادداشت به قلم سید عباس حسینی:

سال گذشته مباحثی در خصوص قطع درختان جنگل قائم کرمان و احداث قبر از سوی دلسوزان محیط زیست و گردشگری مطرح شد. که متاسفانه مسئولین به سادگی از کنار آن گذشتند و شهردار کرمان با تکذیبیه ای مهر باطل بر آن زد. اما در روزهای اخیر نیز برخی رسانه های دلسوز در سرتاسر استان این مسئله را مجدد به سرخط خبری خود قرار دادند تا اذهان را بر حفظ بزرگترین و تاریخی ترین جنگل دست کاشت ایران آگاه کنند تا جلوی فاجعه ای بزرگ، گرفته شود. اما طبق معمول شهردار محترم کرمان و معاونینش مجددا این مسئله را تکذیب کردند و اظهار داشتند که هیچ درختی قطع و یا جابه جا نشده بلکه در فضای خالی میان درختان، دفن صورت گرفته است. حتی بسیاری از تصاویر هوایی را منتشر کردند تا نشان دهند هیچ درختی قطع نشده است و این ها جوسازی علیه فعالیت های دلسوزانه شهرداری است. در این موضوع حتی مدعی العموم اعلام کرد که به این مسئله ورود خواهد کرد و نخواهد گذاشت جنگل قائم از بین برود اما مجددا شهرداری کرمان واکنش نشان داد که از این ورود استقبال می کنیم تا تخریب کنندگان شهرداری مشخص شوند و روسیاهی برای زغال بماند.

اما باید با قاطعیت به مسئولین محترم شهرداری و شورای شهر کرمان اعلام کرد که بی تردید در قضیه جنگل قائم روسیاهی برای شماست. شاید تمام حرفهای شما درست باشد. ما به حرف های شما به دیده یقین می نگریم و تایید می کنیم که درختی قطع یا جابه جا نشده است اما همین که در 30 سال گذشته به ویژه در سال های اخیر، به جای گسترش و توسعه جنگل قائم، قبرستان کرمان را در دامنه تاریخی شیوشگان که محل تولد شهر کرمان است را توسعه و گسترش دادید خود خیانت و روسیاهی است که بلا شک در تاریخ ثبت خواهد شد.  

در همه جای دنیا بهترین نقاط آب و هوایی یک شهر از ارزش بالایی برخوردار است. اما در کرمان بهترین، تاریخی ترین و با ارزش ترین نقطه شهر کرمان به عنوان قبرستان از آن استفاده می شود و محلات نزدیک به آن هم که به مانند جنگل قائم خوش آب و هوا و استثنایی است از اهمیت برخوردار نبوده و بدون رونق عمدتا حاشیه شهری تلقی می شود. اما در مقابل شاهد گسترش شهر به سمت بیابانی ترین و بد آب وهوا  ترین منطقه کرمان هستیم که امروز از آن به عنوان «بالای شهر» یاد می شود. که وقتی روند توسعه شهر به این سو را ریشه یابی می کنیم دست های پنهانی و رانت های گردن کلفت را می توانیم شاهد باشیم تا برای ارزشمند کردن زمین های بیابانیشان، شهر را به این سمت گسترش دادند که خود بحثی مفصل و دامنه دار است.

 در تاریخ منطقه کوه های شیوشگان که از آن به عنوان قلب و محدوده کرمان در سیاحت نامه ها یاد شده است آمده است که این منطقه در طول تاریخ، سرسبزترین و خوش آب و هواترین نقطه شهر کرمان بوده است و جهانگردان بسیاری نیز به آن اشاره داشته اند. به طوری که از ابتدای محله زریسف تا کوه های شیوشگان به عنوان بین الجنتین(بین دو بهشت) از آن یاد شده است. انبوه درختان در این منطقه به حدی بوده است که افسانه «چهل کره» اشاره به عظمت آن جنگل دارد. اما به دلیل خشکسالی ها و خشکی قنوات و سیل ویرانگر 1302 کرمان سرسبزی این منطقه دست خوش تغییر قرار می گیرد. اما با خشک شدن این منطقه جمعی از دلسوزان کرمانی تصمیم به بازسازی آن کردند. و از ابتدای دهه 40 این طرح بزرگ به صورت کاملا خصوصی و غیرانتفاعی با همت جمعی از  بزرگان و خیران آغاز شد. این اقدام بزرگ، نام افرادی چون حبیب زرگر، مهدی مهرابی، احمدمهرابی زاده، اکبر شفیعی، محمد ارجمند و بسیاری دیگر را در تاریخ کرمان درخشان و ماندگار کرد.

اما با ذکراین مقدمه چند سوال از مسئولین کرمان پرسیده می شود:

  1. در طول سالیان گذشته چقدر برای توسعه جنگل قائم و افزایش درختکاری آن تلاش شده است؟ کدام از مسئولین کرمانی در سال های گذشته با توسعه جنگل قائم نامش را در تاریخ کرمان به یادگار ثبت کرده است؟ جز اینکه با اقداماتی چون احداث تله کابین و هتل سازی بر فراز شیوشگان نام خود را به شومی در تاریخ نگاشته اند؟!
  2. شهردار کرمان می گوید درختی قطع نکرده ایم اما از ایشان می پرسیم که برای توسعه درختکاری در این جنگل چه اقدامی انجام داده است؟
  3. شهردار کرمان می گوید دفن مردگان در فضاهای خالی بین درختان بوده است. آیا دفن مردگان و ساخت قبر و استفاده از مصالح ساختمانی به درختان آسیب نمی رساند تا در بلند مدت زمینه خشک شدن آن را فراهم کند؟
  4. شهرداری و شورای شهر می گویند به دلیل مسائل زیست محیطی نمی توان از بهشت زهرای جاده جوپار،  برای دفن مردگان استفاده کنیم و از طرفی قبرستان جدید کرمان نیز در کش و قوس اختلافات با ارتش است. آیا با این دلایل سطحی  حجت چاره اندیشی برای جابه جایی قبرستان کرمان از بین می برد؟ چیزی که در کرمان فراوان است، نعمت زمین است. آیا به راستی هیچ نقطه ای از کرمان، زمین برای احداث قبرستان وجود ندارد که اقدامی صورت نمی گیرد؟
  5. در بدترین حالت فرض می کنیم که برای دفن مردگان تمام درختان هم قطع شد. و حتی مجوز هم برای آن صادر شد اما آیا قرار است روند مرگ متوقف شود؟ آیا این قبرستان پر نخواهد شد؟

امید است جابه جایی هر چه سریعتر قبرستان کرمان مطالبه جدی همه مردم و دست اندرکاران باشند تا به زودی شاهد این مهم باشیم.


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =

مطالب مرتبط
مطالب پیشنهادی

فرماندار رفسنجان؛ سوخت جهت مقابله با سرمازدگی باغات پسته تخصیص یافت

فرماندار رفسنجان از تخصیص سوخت جهت مقابله با پدیده سرمازدگی ِ پیش رو خبر داد و گفت: باغداران می توانند به جهاد کشاورزی مراجعه و با ثبت نام در سامانه " سدف " این سهمیه را از شرکت پخش فرآورده های نفتی دریافت کنند.

۱۰ فروردین ۱۴۰۲

هشدار سرپرست بیمارستان حضرت علی بن ابیطالب (ع): همشهریان پروتکل های بهداشتی را جدي بگیرند

سرپرست بیمارستان حضرت علی ابن ابیطالب (ع) نسبت به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در شهرستان رفسنجان وعدم رعایت پروتکل های بهداشتی هشدار داد.

۰۹ فروردین ۱۴۰۲

حضور استاندار کرمان در مناطق سیل‌زده جیرفت

استاندار کرمان صبح امروز 9 فروردین جهت بررسی وضعیت و میزان خسارت سیل در مناطق سیل‌زده جیرفت حضور یافت.

۰۹ فروردین ۱۴۰۲

دستگیری قاچاقچیان موادمخدر در رفسنجان

جانشین انتظامی شهرستان رفسنجان دستگیری قاچاقچیان موادمخدر در رفسنجان خبرداد.

۰۹ فروردین ۱۴۰۲

تــکذیــب دروغ بزرگـــ جــــلالــی

جریمه ۵۰۰ هزار تومان تا ۳ میلیارد تومان بدحجاب‌ها و... تکذیب شد.

۰۸ فروردین ۱۴۰۲

توقیف ۲ دستگاه تانکر حامل ۶۰ هزار لیتر سوخت قاچاق در محور رفسنجان_کرمان

جانشین فرمانده انتظامی استان کرمان از توقیف ۲ دستگاه تانکر حامل ۶۰ هزار لیتر گازوئیل قاچاق در محور کرمان_رفسنجان خبر داد.

۰۸ فروردین ۱۴۰۲

حضور بانوان رفسنجانی در ورزشگاه ده هزار نفری شهدای مس در فصل آینده/اعلام زمان فروش بلیط دیدار دو تیم فوتبال مس رفسنجان و پرسپولیس تهران

معاون روابط عمومی و رسانه باشگاه فرهنگی ورزشی مس رفسنجان عنوان کرد:در فصل آینده شاهد حضور بانوان در ورزشگاه ده هزار نفری شهدای مس رفسنجان خواهیم بود.

۰۸ فروردین ۱۴۰۲

افزایش جوايز نقدي تورنمنت «طلاي كوير»

با توجه به استقبال فوتساليست هاي رفسنجاني، جوایز نقدی مسابقات فوتسال جام رمضان «طلاي كوير» از ١١٠ ميليون تومان به ١٣٠ ميليون تومان افزايش یافت .

۰۷ فروردین ۱۴۰۲

رونمایی پوستر و قرعه کشی مسابقات «طلای کویر»

آئین رونمایی پوستر رسمی و قرعه کشی مسابقات فوتسال جام رمضان «طلای کویر» برگزار شد.

۰۷ فروردین ۱۴۰۲

پایان کار باند سارقان منزل در رفسنجان

درپی وقوع چند فقره سرقت منازل در شهرستان رفسنجان پلیس آگاهی پس از کنترل دوربین های مداربسته اطراف محل سرقت، دو سارق سابقه دار را شناسایی و طی یک عملیات غافلگیرانه سارقان را دستگیر کرد.

۰۵ فروردین ۱۴۰۲
تامبلر فیسبوک توییتر اینستاگرام خبر خوان rss vk
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.