منو

پیش‌بینی نرخ رشد ۳ درصد در اقتصاد کشور/ضرورت توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اقداماتی که در دستور کار قرار گرفته نویدبخش روند رو به رشد اقتصاد ایران است و امیدواریم شتاب بیشتری بگیرد و پیش‌بینی عدد سه درصد نرخ رشد اقتصادی وجود دارد.

۰۷ فروردین ۱۴۰۱

به گزارش ایستار، محمدرضا پورابراهیمی در قرارگاه نوروزی ناجا در کرمان با اشاره به اینکه اقدامات دولت سیزدهم در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ اتفاقاتی را رقم زد و موجب پیش‌بینی‌هایی شده، اظهار کرد: این پیش‌بینی‌ها مربوط به داخل کشور نیست و هم بانک جهانی و هم صندوق بین‌المللی پول رشد اقتصاد ایران را در سال جدید پیش‌بینی کرده‌اند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: عملکرد هشت‌ساله دولت تدبیر و امید در برخی از سال‌ها مثبت و بعضی سال‌ها منفی بوده (که اعداد منفی سنگینی داشته‌ایم) و مجموع عملکرد متوسط نشان می‌دهد تقریبا نرخ رشد اقتصادی صفر بوده در حالی که هدفگذاری ما در اقتصاد نرخ رشد هشت درصد بوده است.

پورابراهیمی تصریح کرد: اقدامات دولت سیزدهم در نیمه دوم سال گذشته شروعی بود تا برنامه نرخ رشد اقتصادی را پیگیری کنیم. ضمن اینکه هیچ چیز در کشور ایجاد رفاه نمی‌کند مگر تولید؛ و هر تولید کالا و خدمتی در هر جای ایران صورت بگیرد، ارزش آن مبنای تصمیم‌گیری درخصوص وضعیت اقتصاد کشور و اثر آن در رفاه اجتماعی است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس گفت: اقداماتی که در دستور کار قرار گرفته نویدبخش روند رو به رشد اقتصاد ایران است و امیدواریم شتاب بیشتری بگیرد و پیش‌بینی عدد سه درصد نرخ رشد اقتصادی وجود دارد.

وی بیان کرد: خوشخبتانه افزایش ظرفیت تولید نفت در کشور در نیمه دوم سال قبل، افزایش درآمدهای نفتی و افزایش قیمت جهانی نفت موقعیت‌های قابل استفاده است، اما در بلندمدت باید اقدامات در داخل کشور متمرکز شود.

پورابراهیمی با اشاره به اهمیت برداشتن محدودیت‌ها و نگاه مسئولان افزود: شاید اصلی‌ترین عاملی که موجب شد در هشت سال گذشته نرخ صفر را در رشد اقتصادی شاهد باشیم، این بود نگاه دولت قبل برای حل مشکلات اقتصادی به موضوع برجام و مذاکرات هسته‌ای گره خورده بود که عملا ما را در یک تله قرار داد که اصلاح ساختار در درون کشور را انجام ندادیم و نه طرف مقابل به تعهداتش عمل کرد چراکه آنها اساسا با انقلاب ما مشکل دارند و دشمن ما هستند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه در زمینه اصلاح ساختار اقتصاد در کشور چند سرفصل را دنبال می‌کنیم، تصریح کرد: همه مشکلات ناشی از تحریم‌ها نیست. البته تحریم‌ها مشکل ساز است اما اثر تحریم را می‌توانستیم با سیاست‌های داخلی به حداقل ممکن برسانیم.

وی اظهار داشت: باید اقتصاد کشور را با فرض تحریم‌ها دنبال کنیم و مذاکرات را پیش ببریم و تاکید ما بر ایستادگی بر مواضع کشورمان است و براساس اسناد امضا شده باید حقوق جمهوری اسلامی پیگیری بشود و کوتاه نمی‌آییم.

پورابراهیمی با بیان اینکه امیدواریم سال جدید شروع تحولات مهم در اقتصاد کشور باشد و خروجی مثبتی برای نظام اقتصادی فراهم کند، گفت: تراز تجاری کشور بعد از سه سال که منفی بود، در سال ۱۴۰۰ مثبت شد که بخشی از مسائل مربوط به رفع محدودیت‌های کرونا بخشی مربوط به تحرک بیشتر دولت بود.

نماینده کرمان و راور در مجلس با اشاره به اینکه مهم‌ترین دغدغه ما کنترل تورم در جامعه است، افزود: به اعتقاد بنده کابینه دولت در حد متوسط است و برخی وزرا  توانمند، برخی متوسط و برخی ضعیف هستند و امیدواریم دولت بازنگری و تقویت تیم را در اولویت بگذارد، ضمن اینکه مجلس اگر ببیند وزارتخانه‌ای معطل وزیر است ساکت نمی‌نشیند. نظام، انقلاب، رهبری و رسیدن به شاخص‌های مطلوب نظام اولویت ماست.

وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: عملکرد قرارگاه نوروزی نیروی انتظامی در استان کرمان بسیار خوب است و علی‌رغم افزایش ترددها، میزان تصادفات از میانگین کشور ۶۰ درصد کمتر است که عدد مهم و کار بزرگی است.

پورابراهیمی اظهار داشت: آمار تلفات جاده‌ای در ایران نسبت به دنیا فوق‌العاده بالا و نگران کننده است که علاوه بر اقدامات مواجهه‌ای باید فرهنگسازی نیز صورت بگیرد و باید در این حوزه کار کنیم.

پورابراهیمی تصریح کرد: دانش‌بنیان بودن فعالیت‌ها منحصر به کالا نیست و مربوط به خدمات نیز می‌شود که در این صورت هزینه‌بهای تمام شده خدمت کاهش می‌یابد وسرعت کار افزایش یافته و شفافیت اطلاعات ایجاد می‌شود و دستگاه‌های خدمت‌رسان می‌توانند این موارد را در دستور کار قرار بدهند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: انباشت عظیم علم را داریم که باید از این انباشت علمی استفاده کنیم و تجاری‌سازی صورت بگیرد؛ علمی که در معیشت مردم اثرگذار نباشد اهمیتی ندارد.

وی با اشاره به اینکه باید معبر تجاری‌سازی هموار شود و انباشت علمی امکان تجاری‌سازی را دارد، گفت: تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان کشور نسبت به کشورهای اطراف عدد بسیار کمی است و در کرمان نیز باید شرکت‌های دانش‌بنیان توسعه یابد.

پورابراهیمی تصریح کرد: صنعت ما، سنتی است در حالی که به راحتی می‌توانند با دانش‌بنیان‌ها توسعه پیدا کنند. دانش‌بنیان‌ها باید وارد بورس و بازار سرمایه شوند، چراکه امکان تحول وجود دارد و دانش‌بنیانی در حوزه خدمات نیز قابلیت اجرایی دارد.


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =

مطالب مرتبط
مطالب پیشنهادی

فرماندار رفسنجان؛ سوخت جهت مقابله با سرمازدگی باغات پسته تخصیص یافت

فرماندار رفسنجان از تخصیص سوخت جهت مقابله با پدیده سرمازدگی ِ پیش رو خبر داد و گفت: باغداران می توانند به جهاد کشاورزی مراجعه و با ثبت نام در سامانه " سدف " این سهمیه را از شرکت پخش فرآورده های نفتی دریافت کنند.

۱۰ فروردین ۱۴۰۲

هشدار سرپرست بیمارستان حضرت علی بن ابیطالب (ع): همشهریان پروتکل های بهداشتی را جدي بگیرند

سرپرست بیمارستان حضرت علی ابن ابیطالب (ع) نسبت به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در شهرستان رفسنجان وعدم رعایت پروتکل های بهداشتی هشدار داد.

۰۹ فروردین ۱۴۰۲

حضور استاندار کرمان در مناطق سیل‌زده جیرفت

استاندار کرمان صبح امروز 9 فروردین جهت بررسی وضعیت و میزان خسارت سیل در مناطق سیل‌زده جیرفت حضور یافت.

۰۹ فروردین ۱۴۰۲

دستگیری قاچاقچیان موادمخدر در رفسنجان

جانشین انتظامی شهرستان رفسنجان دستگیری قاچاقچیان موادمخدر در رفسنجان خبرداد.

۰۹ فروردین ۱۴۰۲

تــکذیــب دروغ بزرگـــ جــــلالــی

جریمه ۵۰۰ هزار تومان تا ۳ میلیارد تومان بدحجاب‌ها و... تکذیب شد.

۰۸ فروردین ۱۴۰۲

توقیف ۲ دستگاه تانکر حامل ۶۰ هزار لیتر سوخت قاچاق در محور رفسنجان_کرمان

جانشین فرمانده انتظامی استان کرمان از توقیف ۲ دستگاه تانکر حامل ۶۰ هزار لیتر گازوئیل قاچاق در محور کرمان_رفسنجان خبر داد.

۰۸ فروردین ۱۴۰۲

حضور بانوان رفسنجانی در ورزشگاه ده هزار نفری شهدای مس در فصل آینده/اعلام زمان فروش بلیط دیدار دو تیم فوتبال مس رفسنجان و پرسپولیس تهران

معاون روابط عمومی و رسانه باشگاه فرهنگی ورزشی مس رفسنجان عنوان کرد:در فصل آینده شاهد حضور بانوان در ورزشگاه ده هزار نفری شهدای مس رفسنجان خواهیم بود.

۰۸ فروردین ۱۴۰۲

افزایش جوايز نقدي تورنمنت «طلاي كوير»

با توجه به استقبال فوتساليست هاي رفسنجاني، جوایز نقدی مسابقات فوتسال جام رمضان «طلاي كوير» از ١١٠ ميليون تومان به ١٣٠ ميليون تومان افزايش یافت .

۰۷ فروردین ۱۴۰۲

رونمایی پوستر و قرعه کشی مسابقات «طلای کویر»

آئین رونمایی پوستر رسمی و قرعه کشی مسابقات فوتسال جام رمضان «طلای کویر» برگزار شد.

۰۷ فروردین ۱۴۰۲

پایان کار باند سارقان منزل در رفسنجان

درپی وقوع چند فقره سرقت منازل در شهرستان رفسنجان پلیس آگاهی پس از کنترل دوربین های مداربسته اطراف محل سرقت، دو سارق سابقه دار را شناسایی و طی یک عملیات غافلگیرانه سارقان را دستگیر کرد.

۰۵ فروردین ۱۴۰۲
تامبلر فیسبوک توییتر اینستاگرام خبر خوان rss vk
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.