منو

«جهاد تبیین» نیازمند بصیرت، دشمن‌شناسی و پرهیز از شعار است

نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه کرمان گفت: جهاد تبیین نیازمند بصیرت، فهم و تحلیل درست است که در مواجهه با استعمار فرانو بتوانیم پیروز شویم.

۱۰ فروردین ۱۴۰۱

امام جمعه کرمان ادامه داد: آن حادثه، استعمارگری در دنیاست که از اروپا آغاز و در قاره آمریکا، آفریقا و آسیا گسترش یافت و به‌طور رسمی از قرن ۱۵ و ۱۶ بحث استعمار به‌طور جدی خود را نشان داد در راس آن  کشورهایی مانند ایتالیا، فرانسه، اسپانیا و پرتغال دست به استعمارگری زدند و تمام منابع و ظرفیت‌های کشورهای مستعمره خود را در اختیار گرفتند.

وی با اشاره به تاریخچه و نوع استعمارها کهنه، نو و فرانو پرداخت و تصریح کرد: استعمار خطرناکی که الان با آن مواجه‌ایم؛ کشورهای استعمارگر به هیچ وجه دنبال اشغال یک سرزمین و حکومت نیستند اما دست جایی گذاشتند که اگر آن اتفاق رقم بخورد همه اهدافی که در استعمار کهنه و نو دنبالش بودند تحقق می‌یابد و این استعمار «فرانو» نام دارد که همه همت کشور استعمارگر این است که ذهن و فکر توده‌های مردم را در اختیار خود قرار دهد. وقتی که ذهن و فکر مردم در اختیار قرار گرفت بستر فراهم می‌شود که مسؤولان و حاکمان آن کشور هم از افکار عمومی تبعیت کنند مانند این است که تمام جغرافیای آن کشور در فتح کشور استعمارگر قرار گرفته است، چون همه اهدافی که دنبالش هستند اتفاق خواهد افتاد.

وی خاطرنشان کرد: اندشمندان غرب در اندیشکده‌های خود به این فکر کردند که چگونه یک تمدن با همه قدمتش سقوط کند و آن کشور متمدن را فتح کنند و به این نتیجه رسیدند که روی سه محور کار کنند که کشورها را بدون جنگ و خونریزی در اختیار بگیرند؛ اولین محور نظام آموزشی بود که اگر آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها و مراکز علمی در اختیار کشور استعمارگر قرار گیرد به همه اهداف‌شان دست می‌یابند.

نماینده ولی فقیه در استان کرمان اضافه کرد: محور دوم خانواده است که باید همه تلاش خود را صرف این کنند که خانواده را در اختیار خود قرار دهند و محور خانواده مادر است، اگر مادران یک تمدن و یک جامعه انسانی در اختیار تفکر استعمارگر قرار گرفت به‌راحتی آن کشور تسخیرشده است و نیازی به لشکرکشی، جنگ و خونریزی نیست.

وی محور سوم را خواص جامعه دانست که اگر بخواهند یک تمدن را به سقوط بکشانند طرح و نقشه کشورهای استعمار تسلط بر خواص جامعه است که محور خواص حامعه، نخبگان هستند.

علیدادی‌سلیمانی ابراز کرد: اگر ذهن و فکر مادران جامعه، نخبگان جامعه و معلمان به تسخیر استعمارگران درآمد تمدن سقوط خواهد کرد و از درون خالی می‌شود، اینجاست که جایگاه جهاد تبیین خود را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه ما در نگاه دینی و فکری با سه جهاد مواجه‌ایم، توضیح داد: جهاد اصغر با همه عظمت و قداست در میدان‌هایی‌ست که دشمن کاملا مشخص است و هدف را می‌دانیم و جهبه دشمن را می‌شناسیم و در یک جنگ تمام عیار رو در روی دشمن قرار گرفتیم و باید ایثارگری و بذل جان در دستور کار باشد.جهاد دیگر در فرهنگ دینی ما جهاد اکبر است که جهاد با نفس است.

امام جمعه کرمان اظهار داشت: امام(ره) اگر توانست انقلاب با این عظمت را به وجود آورد اول در جهاد اکبر مجاهد موفق و پیروزی بود که توانست در صحنه‌های دیگر حرکت بزرگ را خلق کند و شهدای ما در درون خود قداست و پاکی پیدا کردند که توانستند این همه حماسه خلق کنند. شهید سلیمانی تمام همتش این بود که مراقبت درونی داشته باشد.

وی به جهاد کبیر که جهاد تبیین است پرداخت و اظهار کرد: این جهاد بصیرت،  فهم و تحلیل درست می‌خواهد که در مواجهه با استعمار فرانو که دقیقا جهاد تبیین نقطه مقابل استعمار فرانو است، موفق عمل شود. در جهاد تبیین نقش حوزه و روحانیت هم در طول تاریخ هم در دنیای امروز کم‌نظیر و بی‌نظیر بوده است.

علیدادی‌سلیمانی متذکر شد: جهادگر این میدان در صحنه جنگ و جبهه چهره‌های فرهیخته و فرهنگی هستند. آنها باید میدان دشمن را خوب بشناسند، نقشه‌های دشمن را بدانند و زمان‌شناسی کنند و در این راه فقط به شعار اکتفا نکنند، بلکه اگر به دنبال تبیین هستند باید استقامت کنند چون هرچه جلوتر می‌رویم ابزار دشمن پیچیده‌تر می‌شود که باید تلاش کنیم در این صحنه موفق باشیم و به وظیفه دینی خودمان به بهترین وجه ممکن عمل کنیم.


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =

مطالب مرتبط
ایتا سروش بله تلگرام اینستاگرام
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.