۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۳

لینک کوتاه: https://istarnews.ir?p=8917


دانشنامه دفاع مقدس کرمان تدوین می‌شود /رونمایی از سردیس «شهید سلیمانی» در فرودگاه کرمان به‌مناسبت سوم خرداد

استاندار کرمان بر تدوین دانشنامه دفاع مقدس استان کرمان تأکید کرد و گفت: با توجه به مرجع‌بودن این مجموعه علمی، کار تهیه و تدوین آن با رعایت کامل استانداردهای علمی پیگیری و دنبال شود.

به گزارش ایستار، محمدمهدی فداکار استاندار کرمان امروز در نشست شورای استانی هماهنگی دفاع مقدس با اشاره به اهمیت تدوین دانشنامه دفاع مقدس در استان کرمان اظهار کرد: با توجه به مرجع‌بودن این مجموعه علمی، کار تهیه و تدوین آن با رعایت کامل استانداردهای علمی پیگیری و دنبال شود.

استاندار کرمان، توجه ویژه در تهیه و چاپ کتاب‌های دفاع مقدس در حوزه کودکان در اشکال مختلف هنری، صوتی، نمایش، داستان و خاطره مورد اشاره قرار داد.

وی تهیه کتاب خاطرات همسران شهدا را ضروری برشمرد و گفت: همسران شهدا در جنگ مظلوم واقع شدند. خاطرات، مشکلات، مصایب پنهان و گذران زندگی همسران شهید در زمان حیات شهدا و بعد از شهادت آنها باید بیان شوند.

فداکار، چاپ کتاب شهدای دستگاه‌ها و ساخت و تکمیل حرم شهدای گمنام در سطح استان را مورد تاکید قرار داد و گفت: ساماندهی گلزار شهدای گمنام با همکاری خیران و دستگاه‌ها حتما باید انجام گیرد تا غربت شهدا مضاعف نشود.

وی اظهار داشت: آبرو، عزت و سرافرازی ما از شهداست و همه این را می‌دانیم اما دانستن با یقین تفاوت دارد، باید به مرحله یقین برسیم که هر چه داریم از شهداست و با این دیدگاه دیگر اجازه نخواهیم داد مزار شهیدی نامناسب باشد و خاطرات آنها پنان بماند.

استان کرمان به وجود ۳۰۱ شهید گمنام مزین است

محمود مهدوی‌فرد مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان کرمان به برکت وجود ۳۰۱ شهید گمنام در سطح استان اشاره داشت و گفت: ۱۲ کمیته آموزش و پژوهش، هنری و نمایشی، اسناد و مدارک، ادبیات و نشر، زنان، موزه دفاع مقدس، راهیان نور، امور پیشکسوتان، تشکل‌های مردم نهاد، رسانه، ورزش و جوانان و اصناف ذیل شورای هماهنگی دفاع مقدس فعالیت دارند.

وی افزود: در تدوین دانشنامه دفاع مقدس در استان کرمان شورای علمی متشکل از چهار گروه شهدا و اشخاص، جغرافیا و نظامی، فرهنگ و هنر، اجتماع و سیاست شکل گرفته و ۸۸۰ مقاله مشخص شده که به چاپ برسند.

مهدوی‌فرد تصریح کرد: سال گذشته ۶۹ مورد کتاب دفاع مقدس در گروه‌های مختلف در مجموعه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان به چاپ رسید.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان با اشاره به ویژه برنامه‌های سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر گفت: یادواره شهدا، نمایشگاه‌ها، همایش ایثارگران و جانبازان و رژه نیروهای مسلح و برنامه های متعدد فرهنگی، علمی، هنری دیده شده است.

وی همچنین از رونمایی سردیس «سردار شهید قاسم سلیمانی» در محل فرودگاه کرمان به‌مناسبت سوم خردادماه خبر داد و گفت: این سردیس توسط حوزه هنری تهیه شده است.

احمد گروئی مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمان نیز بر جمع‌آوری و چاپ خاطرات والدین شهدا تاکید کرد و گفت: در این سال‌ها ۶۷ درصد از والدین شهدا به رحمت ایزدی پیوستند و عده‌ای نیز در بستر بیماری به‌سر می‌برند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 − 3 =