۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۹

لینک کوتاه: https://istarnews.ir?p=8964


اهدای 88 عضو در رفسنجان توسط بیماران مرگ مغزی

هماهنگ کننده پیوند اعضا دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت: از سال 96 تا کنون بیماران مرگ مغزی در رفسنجان 88 عضو حیاتی از جمله کلیه، کبد و قلب را به بیماران نیازمند اهدا کرده اند.

 

به گزارش ایستار، زهرا عظیمی امروز به مناسبت روز اهدای عضو به خبرنگار ما گفت : مرگ مغزی بر خلاف کما، مرگی حتمی است، یعنی شخصی که دچار مرگ مغزی می شود با وصل شدن به دستگاه اکسیژن و خون رسانی به سایر اعضا بعد از 14 روز قلب ایست کرده و مرگ وی حتمی است امّا شخصی که به کما می رود ممکن است بعد از مدّتی به زندگی برگردد البته نه زندگی عادی بلکه زندگی نباتی.

عظیمی تصریح کرد: یکی از مشکلات ما این است که مردم فرق بین مرگ مغزی و کما را به درستی درک نمی کنند و با اینکه به همراهان و خانواده مریض اعلام می کنیم که بیمار شما دچار مرگ مغزی شده فکر می کنند ممکن است بیمارشان به زندگی برگردد و در رضایت دادن به اهدای  عضو تعلل می کنند.

او ادامه داد: در حالی که وقتی بیماری دچار مرگ مغزی می شود برای اینکه بتوانیم شخص و بیمار دیگری را به حیات برگردانیم فرد مرگ مغزی را به دستگاه وصل می کنیم و کادر درمان هر روز آزمایشاتی از وی انجام می دهند. لذا با اینکه اجباری در دادن رضایت نامه نیست امّا عجله در این زمان 14 روزه بسیار مهم و مفید است و پس از آن قلب دچار ایست شده و از کار میفتد.

وی  اهدای عضو  را سعادتی دانست که  برای خانواده اهدا کننده اتفاق می افتد که در سخت ترین شرایط بحرانی  و از دست دادن عزیزشان بهترین تصمیم را می گیرند  و گفت :
یک فرد مرگ مغزی می تواند به 8 نفر یکی از اعضای کلیه، کبد، قلب، ریه، روده و لوزالمعده را اهدا کند.  همچنین یک فرد مرگ مغزی می تواند به یک تا 53 نفر که دچار معلولیت هستند اعضایی مانند بافت و نسوج، قرنیه و غیره را اهدا کند.

وی بیان کرد: از سال 96 تا کنون 26 مرگ مغزی در بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) بستری شدند که با کسب رضایت از خانواده آن ها 88 عضو شامل 42 کلیه، 38 کبد و 8 قلب به بیماران نیازمند در کرمان و شیراز اهدا شد.

عظیمی گفت: دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان طی بحران کرونا جزو 4 دانشگاه برتر کشور از نظر اهدای عضو و رشد صعودی پیوند اعضا انتخاب شده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته از 8 بیمار مرگ مغزی در رفسنجان 7 کبد و 14 کلیه اهدا داشتیم تصریح کرد: فرهنگ اهدای عضو باید ترویج پیدا کند تا بتوان افرادی را از مرگ حتمی نجات داد.

عظیمی گفت: افرادی هم که بخواهند در این کار خیر و خداپسندانه شرکت کنند می توانند کارت اهدای عضو را قبل از اینکه دچار حادثه ای بشوند دریافت کنند و در زمانی که احیاناً به مرگ مغزی گرفتار شدند کد ملی آن ها ثبت است و ما بهتر می توانیم در کنار رضایت قلبی بیمار مرگ مغزی، رضایت خانواده ها را جلب کنیم.

وی افزود: متقاضیان جهت دریافت کارت اهدای عضو می توانند با این آدرس www.ehdacenter.ir
و یا ارسال پیامک کد ملی به شماره 3432 ثبت نام خود را نهایی کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + هفت =