۱۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۹

لینک کوتاه: https://istarnews.ir?p=9665


نظارت و بازرسی دامپزشکی رفسنجان بر کشتار دام در عید قربان/توصیه های مهم دامپزشکی رفسنجان برای ذبح دام در عید قربان

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان رفسنجان خواستارتوجه افراد به توصیه های دامپزشکی در عید قربان شد و گفت : با توجه به افزایش خرید دام به مناسبت عید قربان ، ۴ اکیپ دامپزشکی شهرستان رفسنجان بر کشتار دام درعیدقربان نظارت دارند.

 

به گزارش ایستار به نقل از روابط عمومی شبکه دامپزشکی شهرستان رفسنجان، محمود مقامی ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن عید قربان عنوان کرد:دو اکیپ ثابت و دو اکیپ سیار مستقر در شهرستان رفسنجان با معاینات پیش از کشتار و پس از کشتار نظارت بر دامهای قربانی را عهده دار می باشند.

وی افزود: در روز عید قربان کشتارگاه دام باز می باشد و با توجه به احتمال شیوع بیماریهای مشترک بین انسان و دام  همچون تب کریمه کنگو توصیه می شود که همشهریان دامهای قربانی خود را در کشتارگاه دام ذبح نمایند.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان رفسنجان مطرح کرد: اگر همچنان برخی از همشهریان اصرار به ذبح دام در منزل دارند بایستی توجه داشته باشند که استفاده از دستکش، عینک و گان ضروری است، ضمن اینکه لاشه دام بایستی به طور کامل به مدت ۲۴ ساعت در یخچال نگهداری و سپس مورد مصرف قرار گیرد.

مقامی در خصوص نکات قابل توجه در خصوص خرید دام سالن جهت قربانی ادامه داد: بهتر است دام قربانی از دام های جوان و سرحال و هوشیار باشد، دام قربانی باید فاقد تب، انگل( بویژه کنه) و لاغری مفرط باشد، دام قربانی باید پوشش بدنی مناسب داشته باشد و از خرید دام هایی با پشم های بلند و ژولیده و یا دارای ریختگی و کچلی خودداری شود، دامی که به تازگی دارو تزریق شده است نباید کشتار شود.

وی بیان کرد: در صورت مشاهده آثار کوفتگی، خون مردگی و زردی بر روی لاشه، وجود دانه های سفید رنگ بر روی گوشت، قرمز بودن بیش از حد لاشه،غیر طبیعی بودن ریه ، کبد و کلیه ها نبایستی لاشه و یا بخشی از آن مصرف شود.

وی بیان کرد: در صورت مشاهده آثار کوفتگی، خون مردگی و زردی بر روی لاشه، وجود دانه های سفید رنگ بر روی گوشت، قرمز بودن بیش از حد لاشه،غیر طبیعی بودن ریه ، کبد و کلیه ها نبایستی لاشه و یا بخشی از آن مصرف شود.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان رفسنجان در پایان گفت: همشهریان محترم جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند به اداره دامپزشکی واقع در بلوار حجت مراجعه ویا با شماره ۳۴۳۲۲۰۶۳ تماس حاصل نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 − 1 =