منو

گلایه کارگران از اعمال افزایش حق مسکن از تیرماه/ ۷۰۰ میلیارد تومان در ماه از جیب کارگران می‌رود

رئیس کمیته دستمزد کانون شوراهای اسلامی کار از نامه وزیر کار به جهانگیری در ارتباط با اجرای حق مسکن ۳۰۰هزار تومانی از تیرماه انتقاد کرد و گفت:با یک حساب سرانگشتی ماهیانه ۷۰۰ میلیاردتومان از سفره کارگران بااجرای افزایش حق مسکن از تیرماه برداشته می‌شود.

۰۷ تیر ۱۳۹۹

به گزارش ایستار به نقل از تسنیم، فرامرز توفیقی، رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور درباره اجرای حق مسکن از ابتدای تیر ماه گفت: این کار یک برداشت بزرگ دولت از جیب کارگران است که به کمک وزیرکار اجرایی شده است.

 وی با اشاره به اینکه شورای عالی برای بند 7و 8مصوبه دستمزد سال 99 تشکیل جلسه داد افزود: در اصل این جلسه به منظور بررسی افزایش حق مسکن و آیتم های تأثیر گذار بر دستمزد بود. بعد از تشکیل این جلسه حق مسکن به 300 هزار تومان افزایش یافت,زمانی که از افزایش حق مسکن صحبت می کنیم زمان اجرای آن به اول همان سال بر می گردد. اینکه وزیر کار نامه ای خطاب به جهانگیری منتشر می کند و در آن ضمن اشاره به تصویب حق مسکن 300هزار تومانی در شورایعالی کار از دولت درخواست اجرای این مصوبه از تیرماه سال جاری را می کند،مغایرت با روح قانون دارد. مغایرت با مقاوله نامه های ILO دارد. چرا که در چنین شرایطی کارگر سه ماه از گرفتن حق مسکن معاف می شود. قرار بوده است که در بازه زمانی 12 ماهه (هر ماه 200هزار تومان) به حقوق کارگر افزوده شود که مجموعاً 2میلیون و 400 هزار تومان می شود؛زمانی که سه ماه آن کسر شود، یک میلیون و 800 هزار تومان می شود؛تقسیم بر 12 ماه می شود ماهیانه 150 هزارتومان. به عبارتی دولت ماهیانه 50 هزارتومان از سفره هر کارگر برداشته است.

توفیقی گفت:  اگر بخواهیم یک محاسبه سرانگشتی کنیم، تعداد کارگران بیمه شده تأمین اجتماعی نزدیک به 14میلیون نفر است که ماهیانه 50 هزار تومان از آنها کسر می شود. این مبلغ ماهیانه 700میلیاردتومان می شود. زمانی که درباره دستمزد یک سال صحبت می کنیم، آیا می توان سه ماه آن را حذف کرد؟

 وی بیان کرد: اجرای مصوبه افزایش دستمزد از تیرماه چگونه بدون رعایت سه جانبه گرایی صورت گرفته است. کارفرمایان که با دولت همراه هستند،بهتر بود برای زمان اجرای این مصوبه نیز رأی گیری می کردند، وعده واهی دادن به کارگران درست نیست. هزینه زندگی کارگران سرسام آور افزایش یافته است. قیمت ارز هر روز در حال افزایش است از آن سو نرخ تورم کاهش یافته است مگر ممکن است؟!اختلاف بین دهک اول و دهک  دوم از نظر تورمی به بالای 4درصد رسیده است و از آن سو ضریب جینی کاهش یافته است. تمام این آمارها دروغ است.یعنی فقر در کشور کاهش یافته است؟!!!آنچه  این روزها جامعه کارگری را دلخور کرده است، مغایرت و دهن کجی به شورای عالی کار و روح سه جانبه گرایی است. هیچ قانونی به رئیس شورای عالی کار اجازه نمی دهد که به تنهایی برای اجرای مصوبه یک ساله زمان تعیین کند. ما درباره دستمزد سال 99صحبت می کنیم نه ترمیم دستمزد! خواسته گروه کارگری اجرای افزایش حق مسکن از ابتدای سال است و مصوبه شورایعالی کار نیز فاقد قید زمان بوده است.


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + هفده =

مطالب مرتبط
ایتا سروش بله تلگرام اینستاگرام
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.